JOSEF FRANK, taburett, Firma Svenskt Tenn, modell 902. Troligen 1950- eller 60-tal.
Mahogny. Med fyrdelat benkryss. Klädd i grönt läder med knapphäftning. Höjd ca 43, bredd och längd 50 cm.
Slitage och märken. Lädret med smärre färgskiftningar.