Underreden i ek. Formpressade samt fanerade sitsar och ryggrickor. Sitsarnas undersidor i bok och översidor i teak. Sitthöjd 42 cm.
Omfattande slitage med skador/. Fläckar. Lagningar. Mindre dekorbortfall.