BYRÅ, Senbarock, 1700-tal.
Fanerad med ek och valnöt. Lös uppsats med fack och lådor. Tre lådor, beslag och bärhandtag av mässing. Bredd 113. Djup 54. Höjd 91 cm.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Kompletterad med senare lås i uppsats. Ett lås saknas nedtill samt två lådor låsta. Nyckel saknas.