Stommar i glaserad keramik med dekor av växter och fåglar. Metallfästen. Tidsenliga glaskupor och brännrör i glas. Total höjd ca 64 cm.
Slitage med krackelyr och anlöpningar. Glasdelar med nagg. En något missfärgad.