MEDALJ FÖR TROHET OCH FLIT, guld, 1947. Vikt ca 55 gram.

Åtsidan med porträtt av Gustav V i profil. Frånsidan med texten "FÖR TROHET OCH FLIT". Ovan en krönande kunglig krona. I svart band med gula kanter att hängas om halsen. I Etui. Höjd ca 6 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Gravyr. Märken / hackmärken. Etui och band med skador.

Utropspris
12 000 SEK