Åtsidan med porträtt av Gustav V i profil. Frånsidan med texten "FÖR TROHET OCH FLIT". Ovan en krönande kunglig krona. I svart band med gula kanter att hängas om halsen. I Etui. Höjd ca 6 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Gravyr. Märken / hackmärken. Etui och band med skador.