GUSTAF MÖLLENBORG, SOCKERSKÅL MED LOCK, senempire, Stockholm 1836.
Svängda hänklar. Dekor av kannelyrer och godronner. På tassfötter. Ägarstämplad ACB. 1052g. Höjd 27 cm.
Märkt(ristad) på lockets insida och fot. Smärre slitage och repor.