Ryggkrön med skuren dekor, armstöd med avslutande akantusbågar. Fast stoppad klädsel. Längd 150 cm, sitthöjd ca 46 cm, total höjd 118 cm.
Slitage och fanerskador. Renoverad och kompletterade.