RAM, 1900-talets första hälft.
Förgylld. Medföljande oljemålning på pannå föreställande höstlandskap av okänd konstnär. Ramens mått ca 60x75 cm.
Retuscher och slitage samt mindre färgbortfall. Målningen med färgbortfall.