Kask av svartlackerat läder, mässingsdetaljer och tagelplym. En sidenkokard bakom höger hakremsknapp. Vid fronten lilla riksvapnet på blå emaljbotten med Serafimerordenkedja runt samt bakomvarande strålgloria. Längd vid svettremmen ca 20 cm. Epåletter av en tygbeklädd platta med svart textil. Kanter samt tre stycken stjärnor och artilleriets symbol av mässing. Längd ca 17 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Lagningar. Förstärkningar. Torrsprickor.
Kaptenen vid Svea Artilleriregemente, Harald Oscar Prytz (1836-1909). Personlig vän med Konung Oscar II.
Harald Oscar och Oscar II studerade samtidigt vid Karlbergs krigsläroverk i Stockholm under 1850-talet.