JONAS FORSLUND, pastell, ej signerad.
Porträtt föreställande Lorenz Ludvig Lorichs (1778-1886). 30 x 22,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Fuktfläck. Fläckar. Repor.
Sixten Strömbom (red.), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43. SPA 1922:112.