MARI SIMMULSON, figurin, två stycken, lergods, Upsala-Ekeby.
Sittande polynesisk kvinna, delvis glaserad. Höjd ca 16 cm. Signerad UE MS, modell 4355.
Samt en figurin, signerad UE Eden MS, modell 4104. Höjd ca 17 cm.
Bruksslitage. Modell 4355 med spricka på armen. Kantnagg. Modell 4104 med lagning.
Mari Simmulson var en estnisk-svensk keramiker född i S:t Petersburg av estniska föräldrar.
Hon studerade vid Statliga Konstfackskolan i Tallinn, utförde senare praktik på Arabia Porslinsfabrik. År 1944 flyttade hon till Sverige och började arbeta tillsammans med Wilhelm Kåge vid Gustavsbergs Porslinsfabrik. 1949 lämnade hon Gustavsberg för att arbeta på Upsala Ekeby där den produktion hon är mest ihågkommen för kommer till. Det är bland annat figurer, vaser och reliefer.