ACHILLE & PIER CASTIGLIONE, golvlampa, "Arco" för Flos Italien 1900-talets andra hälft
Sockel av marmor, svängd metallställning med justerbar längd, Total höjd ca 254 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre fläckar. Hackmärke. Repor. Märken.
Carl-Arne Bregers kontor för industridesign på Norrtullsgatan i Stockholm.
Formgiven 1962.