I underglasyrblått. Två koppar, med dekor av blommor. Diameter 7,5 cm. Kopp med fat, med dekor av figurer. Diameter på fat ca 10 cm. Träställ medföljer.
Bruksslitage. Kantnaggar. Nagg på fotring. Tillverkningsmistor.