PORSLIN, 12 delar, Kanton. Kina, 1800/1900-tal.

Två tekannor med lock, höjd 14 cm.
En vas med lock, höjd 15 cm.
En kopp utan handtag diameter ca 8 cm.
Två koppar med handtag samt fat.
En kopp (diameter 8 cm) med handtag samt fat.
En kopp med två handtag samt lock diameter 7 cm.
En skål diameter 11 cm.
Ett ovalt fat längd 20 cm.
Ett serveringsfat, längd 22 cm.
En mjölkkanna, höjd 9 cm.

Bruksslitage.
En kopp med lagning. Lock till kopp med kantnagg. Lock till tekanna med lagning. En tekanna med lagning på mynningen. Fat till kopp med lagning.

Utropspris
4 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?