ILMARI TAPIOVAARA, STOLAR, 3 ST, "Pirkka", Laukaan Puu, formgivna 1957.
Sits samt rygg i lackad furu, svarta ben. Ena med ljusare lack. Brännstämpel. Bredd 38 cm, sitthöjd 41 cm, höjd 75 cm.
Ställvis omfattande slitage.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer