FÅTÖLJER, ett par, "Oxford", modellnummer 3543, formgivna av Ragnar Helsén för Firma Svenskt Tenn.
Benstomme av bok, fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 44 cm.
Smärre slitage.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.