ANNA-LISA THOMSON, golvlvas, glaserat lergods, för Upsala Ekeby. Höjd ca 83 cm.
Blåtonad glasyr. Med lös zinkinsats. Signerad. Höjd ca 83 cm.
Slitage. Tillverkningsdefekter.