Mahogny. Svängda armlän med akantusblad. Runda framben med överkragningar. Löstagbar sits. Längd 200 cm, sitthöjd ca 50 cm, total höjd 110 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador. Lagningar och senare delar.