GÖSTA VON HENNIGS, Blyerts på papper, två, varav en signerad GvH. Samramade.
Scener från manegen. 20,5 x 16 cm samt 16,5 x 20 cm.
Pappret gulnat. Ej examinerad ur ram.
Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.