BYRÅ, senbarock, 1700-tal.
Fanerad med bl a ek och valnöt. Uppsats med mindre lådor. Tre lådor, beslag av mässing. Bredd 104. Djup 56. Höjd 93 cm.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Smärre fläckar. Kompletterad med bl a senare lås och uppsats. Nyckel saknas.