Bronserad ram med förgyllda partier. Överdel med dekor av lagerkrans, festong, och akantus, krönt av urna. Nederdel med musselformation. Mått 180 x 78 cm.
Slitage. Sprickor och lagningar. Senare bronsering, förgyllning och glas. Svårtydd hallstämpel.