KRISTIAN KROKFORS, litografi, signerad och daterad 87, numrerad 19/55.
"Kartta 5" (Karta 5). Bildstorlek 63,5 x 45,5 cm.
Obetydligt slitage. Ej examinerad ur ram.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.