Thea Ekström

(Sverige, 1920-1988)
Thea Ekström
(Sverige, 1920-1988)

THEA EKSTRÖM, mapp med 8 stycken konstverk, litografier blandtekniker och Signerade.

Färgträsnitt, signerat "Provtryck Ekström 73"
Blandteknik, signerad "Jupiter och Semele, efter Moreau Ekström 15 IX 71"
Akvarell, signerad "Höst i Bergshamra Ekström 31 X 85"
Färgetsning signerad e.a "Till Ragnar från Thea Ekström".
Blandteknik, signerad "Ekström 3 VII 82"
Färglitografi signerad "19/150 Ekström 79"
Blandteknik signerad "Den obefläckade avlelsen Ekström 24 XII 86".
Litografi signerad "Ekström 79"
Olika storlekar, ramade i passepartout med måtten 39x27 cm.
I portfolio signerad Thea Ekström.

Portfolion med slitage och märken.

Proveniens

Ragnar von Holten, född den 12 mars 1934 i Gleiwitz, Schlesien, död 26 september 2009 i Stockholm, svensk målare, grafiker, bokillustratör och museiman.

Utropspris
6 000 SEK