JARDINJÄR, majolika, Rörstrand, omkring år 1900.
Dekor i turkosa toner och guld. Snäckformad mynning. Två svängda hänklar. Höjd 17. Längd 38 cm.
Glasyr med smärre slitage. Insida med krackelyr.