Petter Gustaf Bylander

(Sverige, 1777-1859)
Petter Gustaf Bylander
(Sverige, 1777-1859)

KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859), empire, 1800-talets början.

Marmorerad skiva och fotplatta. Uppburen av örn. Skuren dekor. Förgylld och bronserad. Etikett. Bredd 82. Djup 47,5. Höjd 82,5 cm.

Slitage. Färgbortfall. Dekorbortfall. Torrsprickor. Etikett med skador, delar saknas.

Utropspris
8 000 SEK