Design
842271

MATBORD SAMT STOLAR, 6 st, swedish grace, "Rosenborg", Seffle Möbelfabrik, 1920/1930-tal.

Björk. Fanerade med jakaranda. Stolarnas ryggbrickor med stiliserad intarsiadekor i mahogny och björk. Sitsar klädda med ljus mönstrad textil. Bordet med balusterformade kopplade ben med skuren dekor. Längd 161, bredd på skivan 100, höjd 76 cm. Två iläggskivor á 40 respektive 81 cm.

Slitage. Fanerskador. Senare klädsel. Smärre fläckar.

Till betydande del är det konsthantverket från 1920-talet som kommit att förläna Sverige en plats i 1900-talets möbel- och designhistoria. Genombrottet på Parisutställningen 1925 blev startskottet för uppmärksammandet av en klassicerande stil som kom att benämnas swedish grace. I och med återupptäckandet av möbelarkitekter som Axel Einar Hjorth ett trekvartssekel senare kom svenska möbler från 1920- och 1930-talet på nytt att väcka uppseende runt om i världen. Följden blev många på rad efter varandra följande rekordnoteringar på svenska och internationella auktionshus. I takt med ett ökat intresse har fler arkitekter och tillverkare väckts till liv och inblicken i denna intressanta period har fördjupats.

Vid sidan av de mest förnäma leverantörerna av kvalitetsmöbler, såsom A/B Nordiska Kompaniet, Firma Svenskt Tenn och AB Svenska Möbelfabrikerna fanns ett flertal svenska möbeltillverkare som kunde framställa möbelgarnityr av yppersta kvalitet.

Seffle Möbelfabrik hade på kort tid sedan starten 1909 etablerat sig som en möbelfabrik med en modellflora karaktäriserad av stort hantverksmässigt kunnande. De tidiga produktkatalogerna bestod till största delen av omfångsrika jugendmöblemang. Efter hand fick så kallade stilmöbler en alltmer betydande roll. Detta utbud kom mot 1920-talets slut att blandas upp med mer moderna alster. Vid tiden uppträdde även möblemang som kunde säga falla under swedish grace-kategorin. Ett sådant var modell "Sture" (se tidigare sålt objekt 835947).

Men det främsta exemplet på möbler från Seffle Möbelfabrik i klassicerande stil är matsalsmöblemanget "Rosenborg". Både till formen med kraftiga, överkragade balusterdockor samt rektangulära skuffar och till de strama inläggningarna (observera de parställda fåglarna).

I produktkatalogerna anges ingen upphovsman men det är sannolikt att de fast anställda Axel Bäck och/eller Harald Berglöf är ansvariga för ritningarna.

Möblemanget bestod av skåp, sideboard i två längder, matbord samt stolar i ett par olika utföranden.

Möbler ur "Rosenborg"-serien är sällan förekommande på auktion idag. Det är ytterst sällsynt att ett helt möblemang auktioneras ut.

Utropspris
5 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?