SKRIVBORDSSTOLAR, ett par, "Clipper"/"Snille", Svante Schöblom, Overman för IKEA, 1970-tal.
Sitsar i formgjuten vit plast. Klädda i vinröd textil. Snurrbara. Fot i borstad aluminium. Märkta DESIGN SVANTE SCHÖBLOM OVERMAN MADE IN SWEDEN. Höjd 76 cm.
Slitage, märken och fläckar.