Fästet märkt Zlatoust 1914 med kyrilliska bokstäver. Eneggad böjd klinga märkt 1915. Läderklädd svart balja med kopparbeslag. Klingans längd 81 cm. Tot. längd 97 cm.
Slitage, skador.