ELIEL SAARINEN, STOLAR, 6+2 ST, OCH MATBORD. 1928/1990.
Eliel Saarinen designade matsalsmöblemanget år 1928. för Pojkskolan i Cranbrook,
Delvis massiv ek, betslackade och med svarta lädersitsar. Stolarna märkta med plakett och numrerade 41-48. Bordet 90 x 207 cm, stolarnas höjd ca 112 cm.
Smärre slitage. Större fläck på bordsskivan.