THERESE HUMMEL, vas, keramik. La Maitrise, Boch Freres La Louviere, 1920-tal.
Ovoid med utsvängd mynning. Dekor av rådjur i landskap. Glaserad i blått, rödbrunt, gult och svart. Signerad LA MAITRISE D483 HUMMEL. B.F.K. Ristat nummer 156. (K = Kioto-glasyr). Höjd ca 34 cm.
Missfärgningar invändigt.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.