Bordslampor, ett par snarlika, Bitossi för Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Märkta BO 54/28 Italy resp BO 56/28 Italy samt etiketter Bergboms. Ljust glaserad keramik med dekor i relief, höjd ca 35-36 cm med lampsockel.
Den mindre med ett fotnagg. Ej funktionstestad.