Mässing och ek. Amperemätaren Siemens & Halske. Även batteridriven. Längd 37 cm, bredd 26,5 cm. Telegrafpapper i lådan. Finskspråkiga instruktioner och spole medföljer. Delarna numrerade 85410.
Ej funktionstestad. Bruksslitage.
Järnvägsstyrelsens lagerkontor, 15.1 1966.
Modellen tillverkad för VR, Statens järnvägar, Finland.