MORSE-TELEGRAF, sannolikt 1920-tal, märkt VR. (Valtion Rautatiet, Statens järnvägar, Finland).

Mässing och ek. Amperemätaren Siemens & Halske. Även batteridriven. Längd 37 cm, bredd 26,5 cm. Telegrafpapper i lådan. Finskspråkiga instruktioner och spole medföljer. Delarna numrerade 85410.

Ej funktionstestad. Bruksslitage.

Proveniens

Järnvägsstyrelsens lagerkontor, 15.1 1966.

Modellen tillverkad för VR, Statens järnvägar, Finland.

Utropspris
300 EUR