Faskinkniv med i svärtat trä, svängd parerstång i mässing. Eneggad klinga med flat rygg. Balja i läder och mässing. Längd ca 58 (med balja ca 60 cm), varav klingan ca 43,5 cm. Huggare med fäste i mässing. Svängd klinga med flat rygg. Balja i läder med mässingsdetaljer. Längd ca 73 (inklusive balja ca 75,5 cm), varav klingan ca 58,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken. Missfärgning/rostangrepp. Båda klingor med flertal hack. Baljor med skador, sprickor och materialbortfall. Huggaren är renoverad och kompletterad, sannolikt med senare klinga.