KARIN PARROW, olja på duk, signerad.
Porträtt av hattbärare. Bildstorlek 56,5 x 47,5 cm.
Sedvanligt ytslitage. Enstaka små hål.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.