Boett i stål. Ljus urtavla med knivvisare och stavindex samt datumfönster. Automatiskt urverk. Boettens diameter ca 3,5 cm exkl. krona. Armband i skinn med spänne märkt Omega.
Bär gåvogravyr. Slitage, repor, slitage på armbandet. ej funktionstestad.