Rak form med beslag i mässing. Profilerad kant. Längd ca 92, djup ca 46 , höjd ca 94 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Renoverad och kompletterad, med bland annat senare bemålning, beslag och ben. Nyckel saknas.