VÄSKA "Double Flap bag", Chanel.
CHANEL, handväska, "Double Flap bag".
Svart quiltat skinn. Länk med silverfärgad metall. Baksida med liten ficka. Fodrad med svart skinn. Tre större fack under lock, samt två små fack. Numrerad och stämpelmärkt "CHANEL" "MADE IN FRANCE". Ca 27 x 17 x 9 cm.
Bruksslitage. Nötta kanter, färgbortfall.
Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.