SKÄNK, 1900-talets början.

SKÄNK, 1900-talets början.

Valnöt. Svarvad dekor. Beslag av mässing. Uppsats med hylla. Två lådor i sarg. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Senare fötter och bottenlister. Bredd 123. Djup 52. Höjd 172 cm.

Slitage, repor och märken. Låda med löst beslag. Avslag på en av uppsatsens pelare. Dekorelement med lagning. Lås på dörr i låst läge. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK