VÄSKA, skinn, 1900-talets första hälft.

Beslag av mässing. Blått foder invändigt. Spännremmar. Påklistrade etiketter , bl a "Svenska Amerika Linien". Längd 65. Bredd ca 20. Höjd 40 cm.

Hårt slitage. Repor och märken. Fläckar. Läder med bristningar.

Utropspris
1 500 SEK