Furu. Något böjd ryggbricka.
Bruksslitage. Mörknat trä. Märken och skav. Mindre sprickor och skador. Knarrig och något ostabil i armlänen.
Avbildad i odaterad produktkatalog "FURU-möbler", AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Huskvarna. Pris enligt fabrikens bruttoprislista, daterad maj 1952: 73 kr.