Polykrom dekor av växter och påfåglar. Trälock. Rester av ett sigill undertill. Höjd inklusive lock ca 24 cm.
Bruksslitage. Repor. Lock ej ursprungligt. Glasyrsprickor. Mindre glasyrbortfall. Nagg nedtill.