SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad. Dekor av räfflad medaljong och rosengirlander. Brännmärkt IÅ (Johan Åkerblad.) Höjd 156, bredd 62 cm.
Senare över- och underdel, maskstungen. Ställvis krederingsbortfall.