VAS, Ewald Dahlskog, Bo Fajans, 1930-tal. Glasyr Iron.

Lergods. Dekor av horisontella rillor. Glaserad i bruna toner. Stämplad och signerad BO ED D9/0 iron.
Höjd 12 cm.

Smärre glasyrfel från tillverkningen. Obetydlig glasyrnagg om ca 2 mm på fotringens insida, eventuellt från tillverkningen.

Utropspris
1 500 SEK