BORDSGARNITYR, 3 delar, Louis XVI- stil, troligen Frankrike, 1800-talets slut.

Delvis förgylld metall samt porslin med dekor av bl a blomster och putti. Ett par ljusstakar med putti bärande ljushållare. Bordspendyl med krönande urna samt rik dekor av bl a akantusblad. Pendel och nyckel finns. Höjd ca 34- 44 cm.

Bruksslitage. Sprickor. Hål, möjligen från tillverkning. Mindre materialbortfall. Porslin med nagg, ställvis ifyllda. Fötter saknas på ljusstakar. Ställvis anlupen metall. Ej funktionstestad pendyl.

Utropspris
4 000 SEK