FÅTÖLJ, "Greta", Kerstin Hörlin-Holmqvist, för Nordiska Kompaniet (NK), 1960-tal.
Fast stoppad klädsel med lös sittdyna.
Bruksslitage, repor och märken på stomme. Mindre missfärgning samt enstaka fläckar på tyg.