SKÅP, barock, 1700-tal.
Ek. Brutet krön. Överdel med spröjsade dörrar och bakomliggande hyllplan. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 132. Djup 52. Höjd 218 cm.
Senare spröjsade dörrar. Originaldörrar medföljer. Slitage, repor och märken. Torrsprickor. Lagning på lådfront vid lås.