Stomme av förkromad metall på hjul. Lös stoppad rygg och sits. Klädsel av brunt skinn.
Bruksslitage. Förslitningar på undertyget, skinn med repor, torrsprickor och fläckar, dekorstygn på armstöd släppt. Ett tryckknappsfäste till armstöd saknas.