SKÅL, glas, 1900-talets första hälft.

Med slipad dekor i relief (bland annat en text vilken löper horisontalt, denna lyder: "Min skål din skål alla vackra flickors skål"). Diameter ca 27,5, höjd ca 16 cm.

Slitage, repor samt mindre nagg.

Utropspris
1 200 SEK