Ben och trä. Brickor i betsad träask, fyra spelställ. Två häften med spelregler varav ett på svenska och ett på ungerska. Askens Längd 27 cm.
Ej fullt genomgånget. Ask med repor, slitage och lagningar. Häften med veck, gulnade.